The Review of Religion ar prieku iepazīstinās ar Viņa Svētības Hazrat Mirza Masrūrs Ahmads, Ahmadija Musulmaņu Kopienas vadītāja uzrunu, 2016. gada 9. maijā Kopenhāgenā, Dānijā. Viņa Svētība, kurā piedalījās politiķi, akadēmiķi un kopienu vadītāji, runāja par gaidāmajām Trešā pasaules kara briesmām, bēgļu krīzi un musulmaņu pienākumiem pret apkārtējiem.

 

07_2

Viņa Svētība Hazrat Mirza Masrūrs Ahmads uzrunāja klātesošos īpašā pieņemšanā Kopenhāgenā, Dānijā.

Pēc deklamēšanas TashahhudTa’awwuz un Bismillah, Hazrat Mirza Masrūrs Ahmadsaba, Khalifatul Masih Vaba, pasaules Ahmadija Musulmaņu Kopienas vadītājs sacīja:

“Visi godātie viesi, Assalamo Alaikum Wa Rahmatullahe Wa Barakatohu –  lai miers un Allāha svētības ir ar jums visiem.

Pirmkārt, es vēlos izmantot šo iespēju, lai pateiktos visiem mūsu viesiem, kuri laipni pieņēma mūsu ielūgumu uz šodienas pieņemšanu. Ahmadija Musulmaņu Kopiena ir Islāma kopiena, kuras mērķis un uzdevumi ir ļoti skaidri; mēs cenšamies vest cilvēci pie tās Radītāja – Visvarenā Dieva. Mēs cenšamies pievērst visu cilvēku uzmanību viņu pienākumiem pret līdzcilvēkiem un nepieciešamībai izturēties vienam pret otru ar mīlestību, līdzjūtību un cieņu. Mēs vēlamies un cenšamies iedibināt patiesu un ilgstošu mieru pasaulē. Mēs, Ahmadi musulmaņi, ticam, ka Ahmadija Musulmaņu Kopienas dibinātājs ir Apsolītais Mesija un Imāms Mahdi, kā to paredzēja, Svētais Korāns un Islāma Pravietis.

02_1

Gan Svētais Korāns, gan Svētais Pravietis pravietoja noteiktas zīmes, kas liecinātu par Apsolītā Mesijas patiesumu, un mēs ticam, ka tās visas ir piepildījušās, atbalstot mūsu kopienas dibinātāja apgalvojumu. Dažas zīmes no šīm bija saistītas ar pasaules attīstību Mesijas un Mahdi laikā. Piemēram, tika pareģots, ka viņš tiks sūtīts tad, kad modernās tehnoloģijas un saziņas līdzekļi būs attīstījušies tiktāl, ka cilvēki dažādās pasaules daļās tiks savesti kopā, un laikā, kad būs izveidojusies prese un mediji.

Turklāt Svētais Pravietis pravietoja par lielu debesu zīmi, kas pavadītu Apsolītā Mesijas atnākšanu, un tā bija saules un mēness aptumsums noteiktās Ramadāna mēneša dienās. Un pēc Ahmadija Musulmaņu Kopienas dibinātāja apgalvojuma, šī debesu zīme 1894. gadā Austrumu puslodē un 1895. gadā Rietumu puslodē godam piepildījās.

Tādējādi, novērojot, kā Korāna un Svētā Pravieša zīmes un pareģojumi nepārprotami piepildījās viņa labā, mēs, Ahmadi Musulmaņi, ticam, ka mūsu dibinātājs Hazrat Mirza Ghulāms Ahmadsas no Kadiānas ir Apsolītais Mesija un Imāms Mahdi. Mēs ticam, ka viņš nāca kā patiesības stars, lai nodotu patiesās un spilgtās Islāma mācības visai pasaulei. Viņš mudināja pasaules cilvēkus dzīvot kopā mierā un ieaudzināja savos sekotājos cilvēcisku līdzjūtību un līdzcietību.

Patiešām, Apsolītais Mesija reiz teica:

“Mīlēt cilvēci un izrādīt līdzjūtību pret citiem ir milzīgs Visvarenā Dieva pielūgsmes veids un izcils līdzeklis, lai sasniegtu Viņa prieku un atalgojumu.”

Tāpēc, saskaņā ar mūsu uzskatiem, Islāms māca, ka, kamēr musulmanis neizpilda cilvēces tiesības, viņš vai viņa nevar izpildīt tiesības, kas pienākas Visvarenajam Dievam. Patiešām, dažos gadījumos tiesības, kas pienākas līdzcilvēkiem, ir svarīgākas un prioritāras pat par tiesībām, kas pienākas Visvarenajam Allāham.

11_4

Viņa Svētība uzrunā klausītājus īpašā pieņemšanā, kurā piedalījās akadēmiķi, augstas amatpersonas un citi kopienas locekļi.

Īsāk sakot, Islāms nosaka, ka tikai tad, ja cilvēks ievēro citu cilvēku tiesības neatkarīgi no tā, kas viņi ir vai kam tic, viņu var uzskatīt par īstu musulmani. Pēc Apsolītā Mesijas nāves 1908. gadā viņa vietā tika izveidota Hilafāta (Kalifāta) institūcija, kuras mērķis bija un joprojām ir veicināt Apsolītā Mesijas misiju – Islāma patiesās mācības izplatīšanu visā pasaulē. Tagad es iepazīstināšu ar dažām Islāma patiesajām mācībām un centīšos noskaidrot dažus izplatītus maldīgus priekšstatus par šo reliģiju.

Islāms iesaka cilvēcei atteikties no visa veida naida, naidīguma un ļaunprātības un tā vietā apvienoties zem mīlestības un savstarpējas cieņas karoga. Tas atbalsta miera un taisnīguma nodrošināšanu visos sabiedrības līmeņos un starp visiem cilvēkiem. Tā Svētā Korāna 5. nodaļas 9. pantā Visvarenais Allāhs ir teicis:

“Ak jūs, kas ticat! Esiet nelokāmi taisnīguma lietā, un neļaujiet, lai cilvēku naidīgums jūs mudina rīkoties citādi nekā taisnīgi. Esiet vienmēr taisnīgi, kas ir tuvāk taisnīgumam. Un bīstieties no Allāha. Allāhs zina, ko Jūs darāt.”

Šajā pantā Dievs ir pavēlējis musulmaņiem izturēties godīgi un taisnīgi pret visiem cilvēkiem, tostarp pat pret saviem ienaidniekiem un pretiniekiem. Tādējādi Islāms nekādos apstākļos nepieļauj nežēlību vai netaisnību. Nav šaubu, ka Islāma Svētais Pravietis noteica visaugstākos reliģiskās brīvības un iecietības standartus pasaulē.

Lielisks piemērs tam bija veids, kādā Svētais Pravietis izturējās un cienīja Ebreju kopienu un citus ne musulmaņus pēc viņa migrācijas uz Madinu pēc gadiem ilgas vajāšanas viņa dzimtajā pilsētā Mekā. Lielākā daļa vietējo Madinas iedzīvotāju pieņēma Islāmu, tāpēc viņi atzinīgi novērtēja Svēto Pravieti un pieņēma viņu ne tikai kā savu reliģisko līderi, bet arī ievēlēja viņu par valsts vadītāju.

Tomēr Madīnā joprojām bija ievērojama Ebreju kopiena, kā arī citu nemusulmaņu kopiena. Tādējādi, kad Svētais Pravietis tika izvēlēts par valsts vadītāju, viņš noslēdza miera līgumu ar Jūdiem un citām grupām, pamatojoties uz vispārējas reliģiskās brīvības un iecietības principiem. Saskaņā ar šo paktu Islāma Svētais Pravietissa aizsargāja un garantēja Ebreju un citu ne musulmaņu kopienu reliģiskās brīvības.

Vēsture pierāda, ka Svētais Pravietissa nekad nav pārkāpis šī līguma noteikumus un ka viņa valdīšanas laikā ne musulmaņu reliģiskās tiesības un brīvības vienmēr tika ievērotas. Tas ir skaidrs atspēkojums tiem, kas apgalvo, ka Islāms pieļauj antisemītismu vai jebkāda veida reliģisko diskrimināciju. Vēl viens piemērs Svētā Praviešasa lieliskajam morālajam raksturam tika parādīts, kad viņu apmeklēja Kristiešu delegācija no Nadžrānas pilsētas. Uzzinājis, ka viņi vēlas lūgties, Svētais Pravietissa piedāvāja viņiem savu mošeju, lai viņi varētu pielūgt dievkalpojumu saskaņā ar savu kristīgajām paražām un uzskatiem.

Vēl viena apsūdzība, kas bieži tiek izvirzīta pret islāmu, ir tā, ka tas tika vardarbīgi izplatīts ar zobenu. Šis apgalvojums ir pilnīgi nepamatots, un patiešām nekas nevar būt tālāk no patiesības. Visi kari, kas cīnījās Svētā Praviešasa un četru pareizi vadīto kalifu dzīves laikā, kas viņam sekoja, pēc būtības bija pilnībā aizsardzībā, kur viņiem bija uzspiests karš. Un pat tur, kur musulmaņiem bija uzspiests karš, viņi joprojām centās aizsargāt un cienīt citu reliģiju godājamās vietas un to cienījamās personības.

Tomēr diemžēl mūsdienu pasaulē mēs redzam, ka Svētās Praviešasa svētīgais raksturs ir smagi pazemināts. Pat šeit, Dānijā, pirms dažiem gadiem tika drukātas karikatūras, kuru mērķis bija izsmiet Islāma dibinātāju un attēlot viņu, nedod Dievs, kā imperiālistisku līderi un kareivīgu kara kurinātāju.

09_5

Pieņemšanu apmeklēja dažādas augstas amatpersonas. Augšējā rindā no kreisās uz labo: Jans Ēriks Mesmans, parlamenta deputāts; Ulla Sandbāka, parlamenta deputāte; Holgers Šou Rasmusens, Lolandes mērs. Apakšējā rindā: Bertels Hārders, kultūras ministrs un baznīcas ministrs; Žozefīne Foka, deputāte; Dānijas Ahmadija Musulmaņu Kopienas Nacionālais Prezidents Zakaria Khan kungs.

Šis netaisnīgais Svētās Pravieša attēlojums ir pretrunā vēsturei un patiesībai.

Realitāte bija tāda, ka Svētais Pravietis bija mūžīgi paverdzināts ar savu apņēmību ieviest mieru un cilvēces tiesības.

Patiešām, kad Visvarenais Allāhs pirmo reizi deva Svētajam Pravietim atļauju uzsākt aizsardzības karu pret Mekāniem, tā tika dota, lai aizstāvētu reliģijas institūtu, nevis tikai, lai aizstāvētu Islāmu.

Tieši tāpēc 22. nodaļas 40.-41. pantā Svētā Korāna Dievs pasludināja, ka, ja agresori netiks apturēti, tad viņi neaprobežosies ar uzbrukumiem nevainīgiem musulmaņiem, bet viņu galīgais mērķis bija iznīcināt visas reliģijas formas. Allāhs ļoti skaidri norāda, ka, ja Mekāni netiks ar spēku atvairīti, tad neviena baznīca, sinagoga, templis, mošeja vai jebkuras reliģijas pielūgsmes vieta nepaliks drošībā.

Šie panti kategoriski skaidri paskaidro, ka tad, kad musulmaņiem tika atļauts iesaistīties aizsardzības karā, tas tika piešķirts, lai aizstāvētu visas reliģijas un visus uzskatus, nevis tāpēc, lai iekarotu zemes vai izplatītu nežēlību. Ņemot to vērā, īstam musulmanim ir ārkārtīgi skumji dzirdēt, kā Islāma pretiniekus apgalvojot, ka Svētā Pravieša motivēja alkas pēc varas un tieksme pēc impērijas izveides.

Svētais Pravietis netiecās pēc varas un neiesaistījās karā, lai ar spēku izplatīt Islāmu vai piespiest citus kļūt par musulmaņiem. Viņa vienīgā motivācija bija nodibināt mieru un vispārēju reliģisko brīvību. Tāpēc īsta musulmaņa pienākums ir mūžīgi aizsargāt un novērtēt visas reliģijas, neatkarīgi no tā vai tā ir Kristietība, Jūdaisms vai jebkura cita.

Svētais Pravietis mācīja, ka kara laikā var cīnīties tikai ar tiem cilvēkiem, kas tieši iesaistīti karā. Viņš deva stingrus norādījumus, ka nekad nedrīkst uzbrukt nevainīgam cilvēkam. Neviena sieviete, bērns vai vecāka gadagājuma cilvēks nekad nedrīkstēja būt uzbrukuma mērķis. Viņš mācīja, ka nedrīkst uzbrukt nevienam reliģiskajam līderim vai priesterim, kā arī nevienai dievnamam. Svētais Pravietis arī mācīja, ka nevienu personu nedrīkst piespiest pieņemt islāmu.

Neraugoties uz šīm cildenajām mācībām, ir milzīgs nožēlas avots, ka mūsdienās notiekošajos karos mēs regulāri redzam neselektīvas apšaudes vai bombardēšanas gadījumus, kuros nežēlīgi tiek nogalināti nevainīgi un neaizsargāti civiliedzīvotāji – sievietes, bērni un veci cilvēki. Šādā barbariskā uzvedībā iesaistītie musulmaņi tikai nomelno savas reliģijas vārdu, un tie ir visstingrāk nosodāmi.

Tomēr, šāda nezināšanā un ļaunums musulmaņu vidū noteikti radās, jo Svētais Pravietis pareģoja par šo ļoti stāvokli, kurā musulmaņi pilnībā aizmirsīs par savas reliģijas mācības. Bija paredzēts, ka šādā laikā Dievs sūtīs Apsolīto Mesiju, lai atdzīvinātu islāmu un izveidotu taisnīgu kopienu, kas darbotos saskaņā ar tās patiesajām mācībām.

Turklāt nevar teikt, ka nemusulmaņu pasaule paliek pilnīgi nevainīga. Protams, ir arī dažas nemusulmaņu lielvaras, kas, lai gan apgalvo, ka cīnās miera vārdā, ir vainīgas nevainīgu civiliedzīvotāju nogalināšanā vai sakropļošanā dažādās pasaules daļās, veicot nekritisku karadarbību. Jebkurā gadījumā patiesība ir tāda, ka mūsdienu musulmaņu valdības nevalda saskaņā ar patiesajiem Islāma principiem, kas ir godīgums, integritāte un taisnīgums visiem.

Visur un vienmēr, kur un kad vien Islāma patiesās mācības ir tikušas īstenotas, to skaistumu un labdarību ir novērtējuši visi. Piemēram, Hazrat Umarra, otrā Svētā Pravieša pēcteča, laikā Islāms izplatījās Sīrijā un tika izveidota musulmaņu valdība. Tās pārvaldes ietvaros tika iekasēts pilsoniskais nodoklis no nācijas kristīgajiem pilsoņiem, bet vēlāk musulmaņu valdība šo nodokli atdeva, jo Romas impērija bija pārņēmusi kontroli un musulmaņu valdnieki vairs nespēja aizsargāt sabiedrības locekļus vai izpildīt savas tiesības.

Musulmaņu vadītājiem nebija citas izvēles, kā vien doties prom, un tas radīja lielas ciešanas tiem, kas nebija musulmaņi, kuri dzīvoja viņu pakļautībā. Viņi kļuva ārkārtīgi emocionāli un dedzīgi lūdzas, lai musulmaņi atgrieztos. Bez jebkādas vilcināšanās viņi paziņoja, ka vēlas, lai musulmaņi atkal valdītu pār viņiem un pasargātu no Romas impērijas netaisnībām.

Vēlāk, kad musulmaņi varēja atgriezties, pirmie, kas svinēja, bija ne musulmaņi, kuri zināja, ka viņu tiesības atkal tiks aizstāvētas. Protams, pirmie musulmaņi bija pilnīgi taisnīgi un godīgi visos jautājumos. Piemēram, reiz Hazrat Umar, otrajam Islāma kalifam, tika iesniegta lieta, kurā viena puse bija musulmanis, bet otra – ebrejs.

Noklausījies viņu attiecīgās lietas, Hazrat Umarra atzina par labu ebreju personai un pret musulmaņu. Islāms arī māca, ka ir ārkārtīgi svarīgi rūpēties par citu jūtām. Islāms arī māca, ka ir ārkārtīgi svarīgi rūpēties par citu cilvēku jūtām un noskaņojumu. Reiz sarunā ar kādu ebreju Hazrat Abu Bakr, kurš bija Svētā pravieša tuvākais uzticības persona, sacīja, ka Islāma pravieša statuss ir augstāks nekā pravieša Mozus statuss.

To dzirdot, ebrejs sūdzējās Svētajam Pravietim.

To dzirdot, Svētais Pravietis pārmeta Hazrat Abu Bakr un teica, ka viņam vajadzēja ievērot ebreja jūtas.

Lai gan tas, ko Hazrat Abu Bakr bija teicis, bija saskaņā ar Islāma ticību, Svētais Pravietis norādīja, ka musulmanis nedrīkst veikt šādu prasību priekšā ebreju personas, jo tas varētu radīt viņiem sāpes vai aizvainojumu. Šī Svētā pravieša mācība bija ārkārtīgi dziļa un bija pamats miera nodibināšanai starp dažādu ticību un pārliecību cilvēkiem.

Tomēr šodien mēs redzam, ka vārda brīvības vārdā pravieši un svētās personības tiek regulāri izsmieti un apsmieti, lai gan ir miljoniem cilvēku, kuri seko viņu mācībai un kuri nevar paciest, ka viņi tiek šādi izsmieti. Ja mēs patiesi vēlamies mieru pasaulē, mums ir jādomā par mūsu vārdu un darbu sekām. Mums ir jāciena citu cilvēku uzskati un vērtības. Tas ir veids, kā nojaukt barjeras un nojaukt naidīguma un aizvainojuma mūrus, kas ir uzcelti tik daudzviet pasaulē. Protams, miera nodibināšana ir visneatliekamākā un steidzamākā šī laika nepieciešamība. Tam vajadzētu būt mūsu galvenajam uzdevumam un mērķim. Neviens nevar noliegt, ka dažu musulmaņu naidīgās un ļaunās darbības ir būtiski veicinājušas daudzus konfliktus, kas vērojami mūsdienās.

pexels-markus-winkler-1430818-5198198

Daži cilvēki noved vārda brīvību līdz galējībām, cenšoties aizskart reliģiskās jūtas. Tajā pašā laikā Islāms aktīvi iestājas pret jebkādu vardarbību pret tiem, kas aizskar reliģiskās jūtas.

Tomēr ir pilnīgi skaidrs, ka iemesls, kāpēc viņi ir iesaistīti šādās nežēlībās, ir tas, ka viņi ir attālinājušies no patiesās Islāma mācības. Turklāt ir dažas nemusulmaņu pasaules lielvaras, kas ar savām netaisnīgajām darbībām un politiku arī kurina konflikta liesmas. Jebkurā gadījumā, ja kāds lasa Svēto Korānu un izvērtē Svētā pravieša dzīvi caur taisnīguma, nevis aizspriedumu prizmu, viņš drīz vien sapratīs, ka islāms ir miera reliģija. Viņi sapratīs, ka Svētais Pravietis ar visu savu būtību vēlējās mieru.  Viņi sapratīs, ka Korāna mācība ir mīlestība pret visu cilvēci.

Šodien mēs dzīvojam laikā, kad pieaug nestabilitāte un nedrošība, tāpēc katram cilvēkam katrā pasaules malā ir jāuzņemas individuāla atbildība par miera nostiprināšanu. Konflikti turpina uzliesmot un degt visā pasaulē, un tāpēc nešaubīsimies, ka mūsu priekšā draud liktenīga kara ēna. Mūsu acu priekšā strauji veidojas alianses un bloki, un tāpēc es ļoti baidos, ka mēs bez pārdomu pārtraukuma trauksmaini virzāmies uz postošu Trešo pasaules karu.

Patiesībā nebūtu neprecīzi teikt, ka šāda kara saknes jau ir iesakņojušās. Ja mēs vēlamies glābt paši sevi un, vēl svarīgāk, ja vēlamies pasargāt savus bērnus un nākamās paaudzes no kara un tā postošo seku mokām, tad mums ir jāpilda mūsu Radītāja tiesības un cits cita tiesības. Mums ir jārūpējas un jāciena vienam par otru neatkarīgi no kastu, ticības vai ādas krāsas atšķirībām. Tagad terorisma problēma ir pārcēlusies uz Eiropu, un uzbrukumi Parīzē un Briselē liecina, ka tā ir globāla problēma.

police-1282330_1920

Un mums ir jānovērtē un jāciena viena otra reliģiskās un nacionālās jūtas. Nav šaubu, ka mūsdienu musulmaņu valdības ir pievīlušas savu tautu un netaisnīgi sagrābušas viņu tiesības, un līdz ar to ekstrēmistu un teroristu grupas ir izmantojušas priekšrocības un nostiprinājušās. Šīs grupas tagad rada postījumus un iznīcināšanu ne tikai musulmaņu pasaulē, bet arī ir izplatījušas savus terora tīklus uz Rietumiem.

Tādējādi bailes no Islāma un musulmaņiem ir iesakņojušās un turpina pieaugt. Vēlreiz es vēlos paskaidrot, ka šādu tā saukto musulmaņu šausminošās darbības nepārstāv pašas reliģijas mācības, bet drīzāk viņiem ir savas personīgās intereses. Ņemot vērā to, ko esmu teicis, es arī mudinu un lūdzu Rietumu līderus un politiķus saprast savu atbildību un tā vietā, lai uzturētu labas attiecības ar musulmaņu līderiem savu politisko vai finansiālo ieguvumu dēļ, viņiem ir jāizmanto sava ietekme, lai objektīvi vadītu un palīdzētu musulmaņu valdībām veidot mieru. Pretējā gadījumā viņi būs vienlīdz atbildīgi par pasaules miera sagraušanu.

Šajās dienās Eiropas iedzīvotāju vidū pieaug bailes un satraukums, jo pēdējā gada laikā šajā kontinentā ir ieceļojuši tik daudz bēgļu.  Jāatceras, ka lielākā daļa bēgļu ir meklējuši patvērumu Rietumos, jo viņu pašu valstīs viņi ir saskarušies ar izmisīgu nežēlību un postījumiem. Tomēr patiesība ir tāda, ka neviena valsts un faktiski neviens kontinents nespēj uzņemt miljoniem cilvēku, kas bēg no savām kara plosītajām valstīm. Tādējādi vienīgais risinājums ir izveidot patiesu miera sistēmu viņu izcelsmes valstīs un mēģināt izbeigt nežēlību viņu dzimtenēs.

Tādēļ es vēlreiz lūdzu visus klātesošos viesus, jo īpaši politiķus un ietekmīgas personas, lai viņi nepalaistu garām nevienu iespēju strādāt par mieru pasaulē, jo alternatīva nav apspriežama. Kā jau es teicu, Trešais pasaules karš strauji tuvojas, un, ja tas netiks apturēts, tā katastrofālās sekas noteikti turpināsies vairākas paaudzes, jo pasaules karš šodien, visticamāk, ietvers kodolieroču izmantošanu. Šāda kara sekas ir neiedomājamas un neaptveramas.

Lai Allāhs piešķir saprātu un gudrību cilvēkiem pasaulē. Lai Viņš ar Savu bezgalīgo žēlastību un žēlsirdību pasargā mūs visus un ļauj cilvēcei dzīvot kopā mierā un harmonijā un vienmēr īstenot viens otra tiesības. Lai mēs drīz vien izkļūstam no šodienas asajiem konfliktiem uz labāku un gaišāku nākotni, kurā visas tautas un visas grupas spēj dzīvot plecu pie pleca un kurā valda mīlestības, līdzjūtības un cilvēcības gars.

Ar šiem vārdiem es vēlos vēlreiz pateikties Jums visiem par pievienošanos mums šodien. Liels paldies.”